Light Grey Pointer

středa 23. prosince 2015

Temné bratrstvo 1: Temné bratrstvo - Luke Scull

Temné bratrstvo 1

Luke Scull

Sci-fi/fantasy román
2013 (originál) 2014 (CZ)
15+

Anotace -

Je doba temna. Zásoby kouzla čerpaného z mrtvých bohů pomalu docházejí. Démoni a krakatoni zamořují zemi a poslední hranice mezi říšemi se začínají hroutit. Žárliví vládci tří velkých měst sedí ve svých kamenných věžích a přemítají nad tou špetkou magie, která zbývá…
Není to doba stvořená pro hrdiny. Hrdinské písně jsou už dávno zapomenuty, odvážné činy nikdo nezapisuje. I v takových chvílích se však najde pár odvážlivců, kteří si uchovají jiskru naděje, spojí své síly na obranu proti tyranii nesmrtelných mágů a vytvoří nezvyklou skupinu - Temné bratrstvo.
Luke Scull se narodil v Bristolu a nyní žije se svou ženou ve Warminsteru. Živí se jako designér počítačových her a pro společnosti Ossian Studios a BioWare pracoval na několika uznávaných titulech. Román Temné bratrstvo (2013) je prvním dílem plánované trilogie a zároveň autorovou první vydanou knihou. Byla nominována na cenu Gemmell Awards 2014 za nejlepší fantasy roku ve třech kategoriích. Autor v současnosti dokončil druhý díl trilogie Sword of the North (Meč severu), který ve Velké Británii vyjde na jaře 2015.


Kniha mě z počátku nesmírně zklamala a to asi hlavně proto, jak o ní všude básní a totéž i o autoru samotném. Čekala jsem vtažení do děje a okamžity boj. To se ale nestalo a tak jsem se nudila. Že jsem Vám knihu znechutila? Jen čtěte dál.Prvních sto až stopadesát stran byla opravdu nuda a chvílemi jsem se ke čtení musela opravdu nutit. Pak ale jako by obrátil list a já se do toho konečně dostala. Nemohu si pomoci, ale kdyby počáteční nuda a vyprávění příbehu asi z pěti úhlů pohledu autor trochu ukrátil, získala by kniha více hvězdiček, ale co už.


Kniha si mě tedy nakonec získala a akce bylo tolik, až bylo všude dusno a nedýchatelno. Ještě si sice nejsem jista, zda se pustím i do dalšího dílu, ale jsem ráda, že se vše nakonec přetočilo k opravdovému napětí.
Na hrdinech se mi více než co jiného líbilo, že byli lidští. Měli jak kladné tak i záporné vlastnosti, což se mnohdy nevidí. Nic nebylo bílé ani černé, ale odstíny šedé se tu protínaly jako o život. Vše mělo dvě strany a to i hrdinové.

Okolí mi přišlo ponuré a šedivé, více než v jiných knihách. Myslím, že se v tom autor opravdu hodně vyžíval, což je samozřejmě dobře. Vše mělo svou atmosféru, která na vás dokázal dýchnout. To se Lukovi opravdu povedlo a patří mu za to poklona.Styl psaní nebyl pro mne úplně nejideálnější obzvláště ze začátku ne, ale nakonec se to - stejně jako zvraty a děj - zlepšilo a já si to mohla i mírně pochvalovat.
Obálka sama o sobě vypovídala hodně o ději, postavách i prostředí a tak i tu musím pochválit. Jediné, co mne na knize tedy zklamalo byl chaos v lidech a počáteční rozpaky autora, kdy jsem se opravdu nudila. Proto 3*.


Za recenzní e-knihu mockrát děkuji nakladatelství HOST!Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu moc ráda za každé Vaše slovíčko!