Light Grey Pointer

úterý 22. prosince 2015

Překroč svůj stín: Překroč svůj stín - Katie McGarry

Překroč svůj stín 1

Katie McGarry

psychologický love-story román
2012 (originál) 2014 (CZ)
Mládež (doporučuji tak od 14-ti let)
Anotace (můj překlad z oficiálních stránek odkaz níže) -

Nikdo neví, co se stalo té noci, kdy se z Echo Emersonové - populární dívky s oblíbeným přítelem - stal pomlouvaný
outsider s podivnými jizvami na rukou. Dokonce ani Echo si nemůže vzpomenout na tu strašnou noc. Vše co ví je, že by chtěla, aby se všechno vrátilo do normálu.
Ale když Noah Hutchins - sexy kuřák využívající dívky v černé kožené bundě - pronikne do jejího života se svou neústupností a překvapujícím pochopením, její život se stočí směrem, který si nikdy nedokázala ani představit.
Neměli by mít nic společného. A s tajemství, která každý z nich ukrývá, tvoří z toho, aby byli spolu něco nemožného.
Avšak jejich vzájemná bláznivá přitažlivost odmítá zmizet. A Echo se ptá sama sebe, jak moc mohou překročit hranici a co vše bude riskovat pro chlapce, který by ji mohl znovu naučit milovat...
Oficiální trailer ke knize Překroč svůj stín.


Katie McGarry jsem toho moc nenašla, ale vše co vím tu najdete. Vyrůstala v dobách chlapeckých kapel a grunge. Toto období svého života považuje za nejhorší a nejlepší zároveň. Miluje happyendy, realityshow a hudbu a tajně fandí
basketbalovému týmu Univesity of Kentucky. V česku od ní vyšly zatím pouze dvě knihy a to: Překroč svůj stín Jen si troufni, která je volným pokračováním té první. Spisovatelce ovšem vyšlo mnohem více knih například: Breaking the rules, která plně souvisí s Překroč svůj stín, dále pak Crossing the line, Crash into you, Take me on, které na sebe s ostatními volně navazují a Red at night, které si o návaznosti nejsem momc jistá, ale na 79 % si myslím, že také navazuje.


Odkazy -Kniha obsahovala spoustu napětí a tajemství, která se odkrývala pomalu nejen čtenáři, ale i postavám. Když jste užuž sahali po odpovědi, o které jste byli nějakých pár stran přesvědčeni, přišel zvrat. Ten vždy vše smotal a mohli jste začít tápat nanovo, což bylo na celém ději naprosto úasné. To, co se dozvídáme s postupem času nás nutí neodtrhnout od
knihy oči ani mysl a třeba i - u nejmenované osoby - být vzhůru do šesti do rána, vstát v poledne a opět se uchýlit ke čtení. Děj této knihy mne rozplakal hned několikrát a nezbývalo než doufat, že mi slzy nestečou do čtečky někam, kam rozhodně nepatří.
Průběh i závěr knihy se autorce nevýslovně vydařil a co víc... Tato kniha je schopna vtáhnout vás do děje od samého začátku, což nedokáže každá.Hlavní postava Echo je nejen mírně mimo realitu, ale zároveň realitou drcena. Je ovšem silná, vytrvalá a chytrá, což se mi na ní líbí. Většina hrdinek - zkrátka postav dámského pohlaví - má sklon k pitomosti a k vytočení čtenářů
do běla, přičemž si breptají pod vousy: "Bože, proč jsi tak pitomá..." Echo nás - nebo alespoň mne - vyvádí z tohoto světa a ukazuje nám, že i hrdinky mohou být silné.

Noah
 je sexy - to nepopiratelně -, ale také je sprostý, což nemusí vyhovovat každému - ehm, třeba hlavní hrdince. Pro mně to bylo milé osvěžení a dodávalo to knize "šťávu". Stejně jako Echo měl svá tajemství a prožil smrt blízké osoby. A stejně jako říká anotace, neměli by mít nic společného. Ale jsou jeden pro druhého jako stvoření.
Za tak nějak - nebo alespoň chvílemi - zápornou postavu, spíše jen panovačnou, která chce mít vše podle sebe a neuvědomuje si své chyby, bych dosadila Owena Emersona - otce Echo. Ve finále ovšem i v něm můžeme spatřit něco jiného, než co ukazoval po celou dobu.

A nakonec bych chtěla Luka korunovat králem pitomců této knihy. Dle mne na to má nárok, předpoklady a možná i doporučující dopis.
A ještě bych přidala Lilu a paní Collinsovou jako dobré víly nebo strážné anděly, chcete-li...
Hmm, chvilka zamyšlení, prostředí bych určila jako neutrální - zhruba. Máme zde dům
plný vzpomínek... Školu...
Kancelář paní Collinsové - pro některé postavy něco jako místo vyvolávající podráždění...
Kniha v tomto ohledu obsahuje snad od každého trochu. Kousek pekla a ráje na zemi pro hlavní postavy.

To, jak autorka vše podávala a styl, jakým postavy rozmýšleli byl naprosto uchvacující. Vše bylo popsáno barvitě, ale ne zdlouhavě. Jen tak, abychom si udělali obrázek, kde mohla zapracovat i naše fantazie, ale zároveň abychom nezačali těkat očima po stránce, kde že je něco zajímavějšího, než popis např.: bordelu na stole paní Collinsové. Myšlenkové pochody postav nebyli ani v nejmenším k zahození a ještě více nás poutali k ději. To, jak se v knize mísí různorodá mluva té každé postavy je osvěžující a nikdy si neříkáme: Ten je jako tamten. nebo Bože, proč se stále opakují.

Obálku knihy bych popsala jako pěknou. Není odpuzující, ale není ani převratná. Dokonale sedí k obsahu knihy a maličko nám poodkrývá, co se asi bude dít. Hodnotila bych ji ale pozitivně se slovy: K té knize se hodí.


Zdroje -
Obrázky - google.com , deviantart.com , katielmcgarry.com
Gify - gify.nou.cz , gogle.com
Video - youtube.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu moc ráda za každé Vaše slovíčko!