Light Grey Pointer

neděle 27. prosince 2015

Jak na to? Střední škola (a nejen ta!) 2.


Tady je druhá část Jak na to? Střední škola (a nejen ta)!
Ano, delší název už to opravdu mít nemohlo. :-)

Zde najdete dalších pět bodů, které by vám mohli pomoci se školou, učením atd.
Tak jdeme na to...

6.- Učit se, učit se, učit se...

Ano, jako každý vám to tu naservíruji znovu. Jasně. Říkáte si: "Co je mi platné se učit, když to nejde. Přečtu to dvacetkrát a stejně je mi to na houby."
Není. Stačí si zjistit, jakými způsoby byste na to mohli jít. Stejný problém jsem měla i já, protože jsem se v životě neučila a teď? Každý den dvě písemky z něčeho, co jsem v životě neviděla. A já mohla jen nevěřícně zírat a občas prohodit: What the F*uck?!
No, ale abych se k tomu dostala...

- Knihy - Půjčte si nějaké knihy, které vám s tím pomohou. V knihovně bývají obvykle v naučné literatuře pod štítkem psychologie nebo pedagogika.
Skvělá kniha je například Ron Fry - Naučte se studovat nebo B. Weimer, M. Brademann, S. Hess - Jak si zlepšit známky

- Naplánujte si to - Je dobré mít na učení jakýsi svůj čas a také mít zapsané, kdy se co potřebujete učit.

- Nenechte se rozptylovat - Ačkoli po delší době, ale nakonec jsem přišla na to, že je nejlepší učit se sami v pokoji. Bez zapnutého počítače, televize, rádia, hudby a nejlépe telefonem, tabletem, počítačem - nebo třeba i knihou - někde hodně daleko od vás, protože je to vážně veliký rozptylující faktor.

- Studijní typ - Ano, každý je studijní typ. Jenže to není všechno. Studijní typy máme tři a celkem dost se od sebe liší. Udělejte si TENTO TEST a zjistěte, jaký jste typ a co to znamená. Materiál lze i stáhnout, což je lepší. Např.: Já jsem kinestet.


7.- Ostatní zdroje informací

Pokud jste již v českém jazyce probrali informace a informatiku, tak již víte, o čem mluvím. Pokud ne, dám vám zde tipy na různé stránky - nebo i knihy, či cokoli jiného - co by vám mohlo pomoci jak v učení, tak i ve tvorbě různých věcí, které potřebujete do školy.

- Internet - Nikoho to asi nepřekvapí. Asi největším a nejlépe dosažitelným zdrojem informací je internet. Informace je ovšem nutné si vždy ověřit, protože obvykle nejsou úplně 100%
Nějaké internetévé pomocné stránky naleznete na konci 7.- Ostatní zdroje informací.

- Knihovna - Nejen že zde naleznete spoustuděl, která vám mohou pomoci prakticky s čímkoli, je možné vyhledat si zde i časopisy a někdy i archivní články z novin nebo vypůjčit CD a DVD atd. Nebo se připojit na internet. Tipy na knihy vám dávat nebudu, protože bychom tu byli dlouho. Možná jen: Série Děsivá věda, Děsivé dějiny, Drazí zesnulí atd. Vypadá to jako pro malé, ale je to vtipněji podané a uvízne to v hlavě. Samozřejmě stačí navštívit naučné oddělení a je to.

Int. odkazy -
A další... Je jich mnoho, které jsou dobré, možná někdy udělám výpis.


8.- Čas

Důležitou součástí je čas a jeho uspořádání - alespoň okrajové. A proto pár tipů.

- Plán - Je dobré mít jakýsi týdenní plán, s časovými osami na každý den. Vyznačit si zde odkdy do kdy máte školu, kdy dorazíte domů, kdy je nejvodnější doba se učit, kdy musíte udělat domácí povinnosti nebo kdy máte mimoškolní aktivity atd. Určitě víte, jak to myslím. Když budete mít svůj čas lépe uspořádaný, budete se v něm lépe orientovat.

- Odkládání - Odkládat? Všichni řeknou ne. Já říkám ano, ale záleží to také na tom, co odložíte. Odložit učení na test z psychologie? Ne! Odložit přerovnání skříně? Ano! Víte, jak to myslím, že? Nedůležité věci, které vám zbytečně seberou spoustu času můžete odložit, ale nemůžete odkládat učení na test nebo zítřejší úkol.

- Rozptýlení - Nenechte se rozptylovat. Stejně jako při učení. Když budete rozptylováni, nejen že se nesoustředíte, ale také vám bude daná činnost trvat déle.


9.- Skříňka

Jedním z posledních dvou méně důležitých bodů je skříňka - pochopitelně ta školní. Pokud máte školní skříňku, ovšem.

- Místo - Rozhodně - hlavně pro holky - si - pardon - "nezasviňte" půlku skříňky šminkami, voňavkami a nahradním oblečením nebo tak něco. Ano, nechte si tu deodorant nebo i tužku na oči, řasenku, lesk na rty a make up, ale ne od každého pět kusů a v tom nejvíce maxi balení, co jde. Ne. Je důležité mít tu místo na školní věci.

- Učebnice - Polička s učebnicemi. Krásně srovnanými.

- Rozvrh - Nalepte si zevniťř skříňky na dvířka rozvrh hodin.

- Lepíky - Pořiďte si mini bloček lepících papírků, k němu přidejte jednu tužku a nechte si to ve skříňce. Vždy, když budete něco chtít nezapomenout, napište si to a nalepte např. pod rozvrh hodin. Určitě si toho všimnete.


10.- Oblečení

Teď si asi říkáte a je to tady. Blbost všech blbostí nepatřící k tipům pro školu. Ne! Rozhodně vám tu nebudu říkat, jak je důležité mít styl a chodit jen v tom, co je "IN". To ne!

- Pohodlné - Je důležité být oblečen nejen hezky, ale i pohodlně. U nás na škole se do školy běžně nosí i tepláky a obyč triko. Když vás budou celou hodinu tlačit kalhoty, protože ačkoli jsou nádherné, nedá se v nich sedět. Bude te se na to, ač možná nevědomky, soustředit více než na výklad a tím pádem se budete muset doma více drtit.

- Ani zima ani teplo - Oblékněte se tak, jak je vhodné. To, že jsou v módě tílka a přes to nic, neznamená, že máte umrznout. Ne, zkrátka si něco vezměte. Je dobré mít ve skříňce alespoň slabý svetřík, který si můžete kdykoli obléci.


Tak, to by bylo vše z: Jak na to? Střední škola (a nejen ta)! celkově. Možná ještě někdy něco dodám. Každopádně tohle byli úplné základy a to nejdůležitější. Snad jsem vám trochu pomohla.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu moc ráda za každé Vaše slovíčko!